Czy można za bardzo wyszczotkować zęby?

Czy można za bardzo wyszczotkować zęby? Naukowcy z Chicago dowiedli, że ludzie, którzy szczotkują i nitkują zęby zbyt często, znacznie bardziej narażeni są na zachorowanie na zapalenie jelit.

Naukowcy z Rosalind Franklin University of Medicine and Science przeprowadzili badania na grupie 137 osób. 83 z nich cierpiało na nieswoiste zapalenie jelit (z ang. IBD), 54 osoby były zdrowe.

IBD jest to termin stosowany dla określenia dwóch schorzeń – chorobę Crohna (odcinkowe zapalenie jelita) oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Oba mają wpływ na stan układu pokarmowego. Mogą powodować ból, wywoływać biegunkę i gorączkę. Uczestników badania zapytano o ich nawyki związane z higieną jamy ustnej i zębów w momencie, gdy stwierdzono u nich nieswoiste zapalenie jelit. Zdrowi uczestnicy badania sporządzili listę ich obecnych nawyków.

Badania wykazały, że w porównaniu ze zdrowymi uczestnikami badania, cierpiący na IBD:

  • Myli zęby znacznie częściej
  • Używali nici dentystycznych znacznie częściej
  • Częściej używali odświeżacza do ust
  • Częściej odwiedzali dentystę

U chorych na zapalenie jelita stwierdzono również większe prawdopodobieństwo szybszego psucia się zębów, suchość w ustach i ból w jamie ustanej.

Badacze sugerują, że częste szczotkowanie i nitkowanie zębów może zmienić rodzaj i ilość bakterii w jamie ustnej. To z kolei, może spowodować brak równowagi we florze bakteryjnej układu pokarmowego. W rezultacie, mogą pojawić się objawy IBD.

Inne badania, natomiast, wykazały związek między zapaleniem jelit, a zmianami w bakteriach trawiennych.

Badanie nie stwierdza, jednakże, że częste zabiegi higieniczne jamy ustnej prowadzą do IBD.

„Pacjenci z nieswoistym zapaleniem jelit, częściej cierpią na suchość w ustach, wrzody i choroby przyzębia, dlatego też większą wagę przywiązują do higieny jamy ustnej”, mówi David A. Albert z Columbia University College of Dental Medicine.

„Wyniki te, nie sugerują, że zabiegi higieniczne jamy ustnej są bezpośrednią przyczyna IBD”.
Na nieswoiste zapalenie jelit cierpi 600,000 Amerykanów.

Na podstawie simplestepsdental.com