LECZENIE KANAŁOWE

Doktorbart - ludzki dentystaStomatologia jest już na tyle nowoczesna, że leczenie kanałowe (endodoncja) nie musi być uważane za nieprzyjemne doświadczenie.

Zachowanie własnych zębów powinno być zawsze pierwszym wyborem. Leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem uratowania zniszczonych lub chorych zębów i konkuruje z ich usuwaniem.

Wewnątrz każdego zęba znajduje się miazga składająca się z naczyń krwionośnych, limfatycznych i nerwów. Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, może zachować ząb, którego miazga jest chora lub uszkodzona.
Uszkodzenia miazgi mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, między innymi infekcją bakteryjną, urazem lub złamaniem zęba, chorobami przyzębia. Jeżeli stan taki trwa długo choroba miazgi przenosi się na otaczającą ząb kość i zmiana powstała na końcu korzenia powiększając się niszczy kość szczęki.

Leczenie przewodowe konieczne jest w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia nerwu. Wskazaniem do leczenia kanałowego jest często ból zęba podczas gryzienia, wrażliwość na ciepłe i/lub zimne napoje lub jedzenie, duże ubytki próchnicowe oraz znaczne uszkodzenia zębów.

W tej sytuacji niezbędne jest usunięcie z kanału korzeniowego resztek nerwu i bakterii. Stosujemy specjalne metody chemo-mechanicznego opracowania kanału pozwalające na oczyszczenie korzenia zęba.
Bardzo ważny jest dokładny pomiar długości kanału możliwy dzięki użyciu endometru (elektroniczny pomiar długości kanału) oraz dzięki użyciu radiowizjografii. Pozwala to na wyjątkowo dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych z bakterii. Możliwe jest również skuteczne odnalezienie wszystkich dodatkowych kanałów, wyczyszczenie niedrożnych kanałów lub mocno zakrzywionych. Bardzo istotnym elementem w leczeniu przewodowym jest dokładne wypełnienie korzeni.

W większości przypadków leczenie kanałowe wykonujemy w trakcie 2 do 5 wizyt. Dąży się do ograniczania ilości wizyt endodontycznych, jednak moje doświadczenie pokazuje, że niezwykle trudno jest skutecznie wyleczyć kanałowo ząb (zwłaszcza wielokorzeniowy) na jednej wizycie. Konieczność odpowiedniego opracowania, odkażenia światła kanału, wypełnienia gutaperką z uszczelniaczem, wreszcie skontrolowania pracy przy pomocy RTG prawie zawsze wyklucza jednoetapowe działanie. Do tego dochodzi jeszcze zdolność pacjenta do długotrwałego rozwarcia ust, stres oraz niecierpliwość zarówno pacjenta jak i lekarza.

Pamiętajmy jednak, że ów wysiłek się opłaca. Wciąż mamy ząb, który bez tego leczenia nadawałby się jedynie do usunięcia, ponieważ byłby wymarzonym siedliskiem bakterii wszelkiej maści (tzw. ogniskiem zapalnym).


Leczenie kanałowe-endodontyczne.

Doktorbart - Dentysta Poznań

Rtg zęba trzonowego ze zmianami okołowierzchołkowymi (zapalenie przewlekłe ziarninujace), praktycznie uniemożliwiające leczenie zachowawcze. Zalecana resekcja wierzchołków korzeni lub ekstrakcja.W skrócie, leczenie kanałowe przebiega według poniższego schematu.
- Chora miazga jest usuwana poprzez otwór w koronie zęba
- Komora i kanał zęba są czyszczone, dezynfekowane i szczelnie wypełniane
- Na koniec odbudowana jest korona zęba
Około dziewięćdziesięciu procent w ten sposób leczonych zębów przeżywa tak samo długo jak inne, żywe zęby.Doktorbart - Dentysta Poznań Doktorbart - Dentysta Poznań Doktorbart - Dentysta Poznań Doktorbart - Dentysta Poznań


Leczenie endodontyczne przy uzyciu mikroskopu. Rtg przed, w trakcie i efekt końcowy.
Autor pracy i zdjęć dr Bartosz Cerkaski, EndoEstetica


UWAGA

Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mikroskopu endodontycznego! Dzięki temu urządzeniu możemy jeszcze lepiej, precyzyjniej i szybciej wyleczyć nawet najbardziej skomplikowane przypadki endodontyczne.

Mikroskop pozwala nam dojrzeć nawet najdalsze zakamarki korzeni zębów. Zapraszamy! :-)

Inne usługi stomatologiczne:

zakładanie wypełnień – plombowanie
leczenie kanałowe – przewodowe, endodontyczne
laseroterapia – laser miękki i twardy
laser rewolucjonizuje stomatologię - omówienie dla cierpliwych i ciekawych
wybielanie zębów
licówki
korony
mosty
protezy częściowe i całkowite
ekstrakcje zębów
resekcje, hemisekcje, amputacje korzeni, wyłuszczanie torbieli
implanty - historia, budowa, powierzchnie i systemy
implantoprotetyka
leczenie paradontozy
sterowana regeneracja tkanek - materiały kościozastępcze
leczenie dzieci
profilaktyka ortodontyczna/leczenie ortodontyczne
piaskowanie zębów
diagnostyka
narkoza (uwaga! obecnie nie wykonujemy zabiegów w narkozie)
staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ) – ważny staw, diagnostyka i leczenie
CarieScan - diagnostyka próchnicy
Onkologia