LASEROTERAPIA - laser miękki i twardy

Laser miękki

Doktorbart - Bartosz NiedziółkaDziś do gabinetów stomatologicznych wprowadza się masowo lasery biostymulacyjne. Biostymulacja powoduje odblokowanie niektórych procesów biochemicznych w tkankach. Emitowane światło (wiązka) pobudza komórki organizmu do działania. Siłownie energetyczne komórek (mitochondria magazynujące energię oraz rybosomy, w których przebiega synteza białka) zaczynają lepiej pracować. Usprawnia się zatem metabolizm komórkowy.
Promienie laserów: helowo-neonowego o niskiej mocy (używane w biostymulacji) oraz półprzewodnikowych o średniej mocy - są bezpieczne. Wiązka laserowa, jeśli jest właściwie stosowana, nie wywołuje efektów ubocznych. Może natomiast stanowić zagrożenia dla oczu. Dlatego muszą być one chronione przez specjalne okulary. W stomatologii wprowadza się światło laserowe do 1 cm w głąb skóry. Działanie biostymulacyjne powoduje, w wielu przypadkach, ustąpienie objawów bólowych, zapalnych (likwidacja obrzęków po zabiegu), przyspiesza regenerację tkanek, poprawia rewaskularyzację (tworzenie się nowych naczyń krwionośnych) i poprawia dzięki temu ukrwienie. Wspomaga zatem leczenie tradycyjne, czyniąc je bardziej znośnym dla pacjenta. Umożliwia odsunięcie antybiotyków, a w prostszych zabiegach środków znieczulających, bądź też wspomaga ich działanie. Jest to zbawienne dla ludzi z uczuleniami lub obniżoną odpornością.
Biostymulacja jest bardzo skuteczna w leczeniu zapalenia błon śluzowych, w likwidowaniu bolesnych aft w jamie ustnej, gojeniu odleżyn protetycznych, wydłużaniu okresu remisji u osób, które zarażone są wirusem opryszczki. Zabieg laserowy regularnie powtarzany przy okazji uaktywniania się tej infekcji prowadzi niekiedy do całkowitej likwidacji schorzenia. Jeżeli naświetlimy, bezpośrednio po usunięciu zęba, znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia tzw. suchego zębodołu. Nie wystąpi również obrzęk. Lasery biostymulacyjne przynoszą ulgę osobom, którym wyrzynają się zęby mądrości. Proces ten potrafi być tak dokuczliwy, że unieruchamia stawy szczęki. Biostymulacja nie tylko likwiduje ból, ale znosi szczękościsk i pobudza ząb do przebicia się na powierzchnię dziąsła.

Lasery biostymulacyjne powinny być jednak stosowane z umiarem i ścisłą precyzją. W pierwszej kolejności oznacza to prawidłową diagnozę. Promienie laserowe mogą bowiem wyzwolić niekontrolowane procesy, np. namnażanie się komórek nowotworowych, jeśli zaaplikuje się je niepotrzebnie lub w niewłaściwym miejscu. Gdy dzieci mają jeszcze zęby mleczne i zawiązki zębów stałych, można przez lekkomyślne naświetlanie doprowadzić do przedwczesnego wzrostu stałego uzębienia. Stomatolodzy unikają również zabiegów laserowych u kobiet w ciąży, ponieważ działanie promieni elektromagnetycznych na płód nie jest do końca wyjaśnione. Nie stosuje się na ogół lasera u osób, które przeszły niedawno zawał serca lub z cukrzycą, bo w takim zabiegu naczynia krwionośne najpierw rozszerzają się, a później uszczelniają i zwężają.

Laser twardy

Doktorbart - Bartosz Niedziółka Laser twardy stosowany jest w gabinecie stomatologicznym jako "wiertarka" laserowa.
Dzięki specjalnie dobranym parametrom światła laserowego i wprawnej ręce lekarza umożliwia całkowicie bezbolesne i bezkontaktowe:
- usuwanie zmian próchnicowych;
- usuwanie szkliwa;
- usuwanie zębiny próchnicowej;
- otwarcie komory zęba;
- usuwanie starych wypełnień i podkładów.

Jakkolwiek dobrze brzmi ten opis, w wielu przypadkach niestety nie możemy zastosować wiertarki laserowej lub jej użycie znacznie utrudnia i przedłuża zabieg.
Jest to jednak wspaniała alternatywa dla każdego kto boi się tradycyjnej wiertarki stomatologicznej.


Inne usługi stomatologiczne:

zakładanie wypełnień – plombowanie
leczenie kanałowe – przewodowe, endodontyczne
laseroterapia – laser miękki i twardy
laser rewolucjonizuje stomatologię - omówienie dla cierpliwych i ciekawych
wybielanie zębów
licówki
korony
mosty
protezy częściowe i całkowite
ekstrakcje zębów
resekcje, hemisekcje, amputacje korzeni, wyłuszczanie torbieli
implanty - historia, budowa, powierzchnie i systemy
implantoprotetyka
leczenie paradontozy
sterowana regeneracja tkanek - materiały kościozastępcze
leczenie dzieci
profilaktyka ortodontyczna/leczenie ortodontyczne
piaskowanie zębów
diagnostyka
narkoza (uwaga! obecnie nie wykonujemy zabiegów w narkozie)
staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ) – ważny staw, diagnostyka i leczenie
CarieScan - diagnostyka próchnicy
Onkologia