WYBIELANIE ZĘBÓW


Doktorbart - dentysta PoznańPiękne, białe, lśniące i zdrowe zęby są marzeniem każdego z nas, no może jedynie nie tych, którzy już takie zęby posiadają. Dążenie do pięknego uśmiechu pozostało niezmienne od czasów starożytnych. Dawno, dawno temu, bodajże bogate rzymianki, wybielały sobie zęby ludzkim moczem. Najlepszy był do tego mocz portugalski, który to panie wcierały sobie w zęby za pomocą chusteczek, szmatek i specjalnych szczoteczek.
Od tego czasu upłynęło wiele wody w Tybrze, wiele się zmieniło, na całe szczęście.
Istnieją profesjonalne metody, które pomagają nam przywrócić śnieżnobiały uśmiech, a przez to naszą pozytywną samoocenę oraz dobre samopoczucie. Zabieg wybielania zębów przeprowadzony przez lekarza stomatologa to jedna z najtańszych "operacji plastycznych", a co najważniejsze, dostępna dla wszystkich.

Doktorbart - dentysta Poznań Z wielu metod wybielania, lekarze najczęściej proponują pacjentom metodę nocnego wybielania nakładkowego. Wtedy to mniejszy dopływ śliny i aktywność ust zapobiegają wydostawaniu się żelu ze specjalnych indywidualnych nakładek wykonanych przez technika dentystycznego.

Zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnego preparatu w postaci żelu, który zawiera główną substancję wybielającą - 20% nadtlenku karbamidu. W większości przypadków efekty są osiągane już po kilku dniach. Czasem, kuracja wydłuża się do kilku tygodni. Zależy to od stopnia przebarwienia zębów oraz ich podatności na działanie środka. Nakładka wykonana indywidualnie jest dość wygodna i trwała.

Postępowanie

1. Lekarz pobiera wycisk masą alginatową na standardowych łyżkach wyciskowych.

2. W pracowni technicznej, technik wykonuje nakładkę winylową na wcześniej odlanym modelu gipsowym. Nakładka taka ulega utwardzeniu w specjalnym urządzeniu pod wpływem światła. Po utwardzeniu technik dentystyczny opracowuje nakładkę, aby idealnie pasowała pacjentowi..

3. Po kilku dniach lekarz wręcza nakładkę i strzykawki z żelem pacjentowi, oraz wykonuje dokładne poinformowanie pacjenta, co do dalszego postępowania.

- Dokładnie umyć zęby szczoteczką i pastą do zębów.
- Wycisnąć ze strzykawki odpowiednią jej zawartość do wnętrza nakładki, tak aby całe dno było pokryte.
- Umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć ją do zębów.
- Nadmiary żelu należy zetrzeć szczoteczką lub palcem.
- Nosić nakładkę ok. 3 godzin w ciągu dnia lub spać z nią w nocy

Oczywiście, zęby poddawane wybielaniu nie mogą być chore. To samo dotyczy przyzębia.

Musicie być Państwo jednak świadomi, że żadna, że stosowanych metod nie daje gwarancji powodzenia w stu procentach. Uzyskany zadawalający wynik wybielania nie jest skuteczny na całe życie. Po kilku latach, być może trzeba będzie powtórzyć kurację.

Bezpieczeństwo wybielania.

Z badań naukowych wynika, że metody wybielania, szczególnie nocnego, są zupełnie nie szkodliwe dla szkliwa zębów. Nie dochodzi do osłabienia struktury szkliwa i zwiększenia jego podatności na próchnicę. Niekiedy dochodzi po kilku dniowej kuracji do nadwrażliwości na bodźce termiczne np.: zimno, ciepło, co daje się stosunkowo łatwo znieść przy pomocy preparatów fluorkowych.
Niestety, wypełnienia, korony, mosty, licówki itd. nie wybielają się.

Doktorbart - ludzki dentysta - Poznań

Wybielanie w gabinecie.

Dla osób, którym noszenie nakładki sprawiałoby dyskomfort lub ze względów czasowych, bądź niecierpliwości, dobra wydaje się być metoda wybielania w gabinecie w ciągu ok. 2 h. W tym celu używa się środka o wyższym stężeniu. Po osłonięciu dziąseł specjalną żywicą nakłada się bezpośrednio na ząb żel. Kilkukrotna aplikacja środka w ciągu 1h przynosi zwykle oczekiwany efekt wybielenia.

Dodam, że na rynku jest wiele firm konkurujących ze sobą w kategorii najlepszego systemu wybielającego. I każda twierdzi, że to właśnie jej metoda jest najlepsza.
I tak zapewne jest, bowiem wszystkie one, posługują się PODOBNYM chemicznie środkiem.

Czy wybielać, czy też nie, na to pytanie odpowiedzą sobie Państwo sami. Proszę pamiętać jednak, że i bez śnieżnobiałych zębów jesteście Państwo wyjątkowi i fajni.


A oto kilka zdjęć obrazujących wykonywanie szyn do wybieania:

Doktorbart - ludzki dentysta Poznań
Doktorbart - ludzki dentysta Poznań
Doktorbart - ludzki dentysta Poznań
Doktorbart - ludzki dentysta Poznań

Inne usługi stomatologiczne:

zakładanie wypełnień – plombowanie
leczenie kanałowe – przewodowe, endodontyczne
laseroterapia – laser miękki i twardy
laser rewolucjonizuje stomatologię - omówienie dla cierpliwych i ciekawych
wybielanie zębów
licówki
korony
mosty
protezy częściowe i całkowite
ekstrakcje zębów
resekcje, hemisekcje, amputacje korzeni, wyłuszczanie torbieli
implanty - historia, budowa, powierzchnie i systemy
implantoprotetyka
leczenie paradontozy
sterowana regeneracja tkanek - materiały kościozastępcze
leczenie dzieci
profilaktyka ortodontyczna/leczenie ortodontyczne
piaskowanie zębów
diagnostyka
narkoza (uwaga! obecnie nie wykonujemy zabiegów w narkozie)
staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ) – ważny staw, diagnostyka i leczenie
CarieScan - diagnostyka próchnicy
Onkologia