MOSTY

Most to tzw. stała proteza uzupełniająca brak od jednego do nawet kilkunastu zębów. To takie rozwiązanie protetyczne, którego nie wyjmuje się z buzi, nawet nie ma takiej możliwości. Korony i mosty są najwygodniejszymi i najładniejszymi uzupełnieniami zębów, doskonale imitującymi zęby naturalne, a z czasem stają się nimi do tego stopnia, że nie potrafimy odróżnić zęba własnego od porcelanki na przykład. To oczywiście sytuacja idealna, ale rzeczywistość jest zwykle bliska temu przykładowi. Ogólnie rzecz ujmując most jest połączeniem kilku koron. Są one ze sobą zblokowane &- zespawane. Zbudowany jest z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na filarach, którymi są naturalne zęby (korzenie) otaczające lukę lub implanty. Elementami mocującymi mogą być wkłady koronowe, koronowo - korzeniowe lub właśnie klasyczne korony (najczęstsze rozwiązanie).

Stosowanie mostów wymaga sprzyjających warunków miejscowych. Głównie chodzi o odpowiednią ilość i jakość dobrze rozmieszczonych (po obu stronach luki) zębów filarowych. Siły żucia przenoszone są z przęsła w całości na ozębną ()błona wyściełająca korzeń w kości) zębów filarowych. Czasem stosuje się tzw. mosty jednobrzeżne, które osadzone są na jednym filarze, z reguły dowieszane do przodu. Metoda ta nie jest jednak polecana, szczególnie w obrębie zębów bocznych, gdyż wcześniej, czy później wskutek przeciążenia dochodzi do rozchwiania zęba filarowego i w efekcie tego do jego utraty.
Mosty mogą być wykonane w technice porcelana na metalu lub pełnoceramiczne (Cyrkon).

A oto przykładowa praca:
DoktorbartStan przed oszlifowaniem kła i szóstki. Widoczny brak 2 przedtrzonowców (4 i 5).

DoktorbartZęby filarowe po szlifowaniu.

Doktorbart


Oszlifowane zęby zostały zaopatrzone w koronki ochronne tymczasowe. Te tzw. prowizoryczne uzupełnienia zabezpieczają pacjenta przed dolegliwościami bólowymi, umożliwiają normalne funkcjonowanie, zarówno jeśli chodzi o spożywanie pokarmów, jak i kosmetykę.

Doktorbart
Gotowy most porcelanowy na modelu gipsowym.

Doktorbart
Gotowa praca zacementowana na stałe w jamie ustnej mojego pacjenta.


Doktorbart


Widoczne nierówne brzegi zębów są spowodowane koniecznością dopasowania całego mostu do zgryzu pacjenta. Technik zmuszony był wymodelować je nieco asymetrycznie, co moim zdaniem dodaje tylko prawdziwości i życia tym zębom.Bardzo lubię ten mostek. Mam nadzieję, że pacjent również. Pozdrawiam !Doktorbart - dentysta Poznań
Oto zdjęcie RTG przedstawiające 3 zębowy most porcelanowy osadzony na 2 implantach. Widoczny jest również ząb przedtrzonowy po resekcji wierzchołka korzenia (ucięty korzeń zęba).
(zdjęcie znalezione w sieci)Inne usługi stomatologiczne:

zakładanie wypełnień – plombowanie
leczenie kanałowe – przewodowe, endodontyczne
laseroterapia – laser miękki i twardy
laser rewolucjonizuje stomatologię - omówienie dla cierpliwych i ciekawych
wybielanie zębów
licówki
korony
mosty
protezy częściowe i całkowite
ekstrakcje zębów
resekcje, hemisekcje, amputacje korzeni, wyłuszczanie torbieli
implanty - historia, budowa, powierzchnie i systemy
implantoprotetyka
leczenie paradontozy
sterowana regeneracja tkanek - materiały kościozastępcze
leczenie dzieci
profilaktyka ortodontyczna/leczenie ortodontyczne
piaskowanie zębów
diagnostyka
narkoza (uwaga! obecnie nie wykonujemy zabiegów w narkozie)
staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ) – ważny staw, diagnostyka i leczenie
CarieScan - diagnostyka próchnicy
Onkologia