STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

DoktorbartDziecko należy do grupy szczególnie wrażliwych pacjentów, żywo reagujących na wszelkiego rodzaju bodźce, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Wizyta u stomatologa wiąże się zawsze z uczuciem lęku, a przykre przeżycia z takich wizyt dziecko pamięta długo, często przez całe życie. Zatem, moim zdaniem, pierwsza i podstawowa zasada, to: nic na siłę.

Umiejętne postępowanie lekarza wobec młodego pacjenta jest bardzo istotne. Co tu dużo mówić; raz stracone zaufanie bardzo trudno odzyskać. Dzieci pamiętają bardzo dobrze nasze "winy i błędy". Doskonale wychwycą nasze zawahanie, nie mówiąc już o nieprawdzie, czy niedotrzymaniu słowa. Zatem, "nie boli" musi oznaczać bezbolesne spotkanie, a "za momencik" nie dłużej niż 30 sekund. Istotne są również uśmiech, żarciki i wrodzona "stanowcza łagodność". A i tak zdarzyć się może, że pomimo moich usilnych i ponawianych prób dotarcia do dziecka, pozostanie ono nieufne i nieprzejednane w swej obronnej postawie na nie. No cóż. Nic na siłę. Kropla drąży skałę, cierpliwość i konsekwencja, poparte prezencikami, zjednują z czasem i najbardziej opornych. Proszę nie mylić nagród za "dzielność i ochotę na współpracę" z przekupstwem. ;-)

Doktorbart
Wielką rolę odgrywają również rodzice i opiekunowie. Nie powinni oni straszyć dziecka przed zabiegiem i nie przekazywać nieświadomie swojej negatywnej postawy wobec leczenia stomatologicznego. Niestety wciąż często się słyszy: "będziesz niegrzeczny to pójdziesz do dentysty" albo: "nie bój się, nic cię nie będzie boleć". Po co to mówić!? Jaki skutek mają odnieść te słowa? Zawsze negatywny. Już samo stwierdzenie: "nie bój się..." jest błędem, bowiem niechcący dajemy dziecku informację o tym, że może w ogóle coś boleć. Lepiej skierować uwagę na coś innego. Może do tego służyć maskotka, film na ekranie przy fotelu, model zębów czy śpiew. Aby zminimalizować lęk przed stomatologiem i wizytą należy już około 2 roku życia oswoić dziecko z lekarzem i gabinetem. Służy temu tak zwana wizyta adaptacyjna, będąca formą zabawy, nie połączona z żadnymi zabiegami leczniczymi, ale przyzwyczajająca dziecko do współpracy z lekarzem i asystentką.

Doktorbart

Główne i najczęstsze zabiegi, które wykonuje się u dzieci to:
- impregnacja zębów mlecznych, czyli tzw. lapisowanie (ząbki robią się w miejscach zabiegu czarne, ale są zabezpieczone przed zakusami bakterii na około 3 miesiące)
- lakowanie bruzd zębów stałych trzonowych (lak szczelinowy)
- lakierowanie przeciwpróchnicowe lub fluoryzacja kontaktowa

Doktor Bart - ludzki dentysta Poznań

- plombowanie (na zdjęciu obok: Ząb mleczny wypełniony glassjonomerem, w dodatku pomarańczowym :-))
- otwieranie ząbków martwych
- profilaktyka ortodontyczna(ćwiczenia, eliminowanie złych nawyków)
- ekstrakcje ruszających się mleczaków


Czasem:
- podcięcie lub plastyka wędzidła wargi górnej (rzadko dolnej)
- leczenie endodontyczne
- leczenie stanów zapalnych dziąseł

Doktor Bart  - ludzki dentysta Poznań

W precyzyjnym określeniu miejsc szczególnie zagrożonych pomaga wskaźnik płytki bakteryjnej, czyli substancja barwiąca miejsca, w których gromadzą się bakterie. Jak widać, "przy okazji" takiego testu może się zabarwić cały język. Oczywiście, jest to całkowicie bezpieczne, a oryginalny efekt kolorystyczny znika po pewnym czasie ;).

Doktor Bart  - ludzki dentysta Poznań

Zdjęcie rentgenowskie przedstawiające wspaniały okres uzębienia mieszanego - mleczaki i stałe zęby razem!

Doktorbart
Największą moją pasją jest rozśmieszanie córeczki. Czasem nawet udaje mi się... i wtedy, przy okazji, mogę zrobić szybki przegląd jej mleczaków. ;-)Inne usługi stomatologiczne:

zakładanie wypełnień – plombowanie
leczenie kanałowe – przewodowe, endodontyczne
laseroterapia – laser miękki i twardy
laser rewolucjonizuje stomatologię - omówienie dla cierpliwych i ciekawych
wybielanie zębów
licówki
korony
mosty
protezy częściowe i całkowite
ekstrakcje zębów
resekcje, hemisekcje, amputacje korzeni, wyłuszczanie torbieli
implanty - historia, budowa, powierzchnie i systemy
implantoprotetyka
leczenie paradontozy
sterowana regeneracja tkanek - materiały kościozastępcze
leczenie dzieci
profilaktyka ortodontyczna/leczenie ortodontyczne
piaskowanie zębów
diagnostyka
narkoza (uwaga! obecnie nie wykonujemy zabiegów w narkozie)
staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ) – ważny staw, diagnostyka i leczenie
CarieScan - diagnostyka próchnicy
Onkologia