Młodzi astmatycy bardziej narażeni na próchnicę
Dzieci i nastolatki chorujące na astmę częściej, niż ich rówieśnicy, cierpią na próchnicę i zapalenie dziąseł – twierdzą naukowcy z Sahlgrenska Academy.
W badaniu uczestniczyły dzieci i młodzież z różnych grup wiekowych: 3, 6, 12-16 oraz 18-24, z astmą lub bez astmy. Pierwsze badanie ujawniło, iż u 3-latków cierpiących na astmę próchnica jest znacznie bardziej rozpowszechniona niż u zdrowych 3-latków.
„Dzieci z astmą mają tendencje do oddychania przez usta, co powoduje suchość w ustach i spożywanie większej ilości słodzonych napojów. Jest to czynnik, który prawdopodobnie przyczynił się do częstszego występowania próchnicy u astmatyków”, tłumaczy Malin Stensson, higienistka dentystyczna i badacz z Department of Cariology, Institute of Odontology w Sahlgrenska Academy.
Następnie przeanalizowano jak wygląda sytuacja w przypadku 6-latków, których stan był kontrolowany od 3 roku życia. Okazało się, że między 3 a 6 rokiem życia u dzieci chorujących na astmę próchnica rozwija się szybciej niż u dzieci bez astmy.
Naukowcy porównali również stan zdrowia dzieci w wieku 12 – 16 lat cierpiących na umiarkowaną lub zaawansowaną astmę z ich zdrowymi rówieśnikami.
„W grupie dzieci z astmą, zaledwie 1 na 20 dzieci nie ma próchnicy, natomiast w grupie dzieci zdrowych, na 20 dzieci – 13 nie ma próchnicy.
Czynnikiem, który mógł się przyczynić do rozwoju próchnicy jest zwiększone wydzielanie śliny spowodowane stosowanymi w przypadku astmy lekami. Nastolatki z astmą dużo częściej niż dzieci zdrowe cierpią również na zapalenie dziąseł” – twierdzi Malin Stensson.
W badaniu przeanalizowano także stan zdrowia jamy ustnej osób w wieku 18 – 24 lat. Podobnie jak w poprzednich przypadkach badanych podzielono na 2 grupy – z i bez astmy. Wyniki w tej grupie wiekowej były niemal identyczne jak te z grupy 12 – 16-latków.
Malin Stensson podkreśla, że badanie zostało przeprowadzone na stosunkowo małej grupie testowej dlatego trudno uogólniać otrzymane wyniki.
Co ciekawe, w grupie młodych osób cierpiących na astmę próchnica występuje częściej niż w grupie osób zdrowych, nawet w przypadku badanych z obszarów, gdzie poziom higieny jamy ustnej jest wysoki.
„Przeprowadzone badanie jest miarodajne przede wszystkim dlatego, że grupy badanych są homogeniczne pod względem wieku i miejsca zamieszkania. Co więcej, wszyscy cierpiący na astmę zostali dokładnie zdiagnozowani przez specjalistę. Ponadto, badanie jest długofalowe, co dodatkowo uwiarygadnia jego wyniki” – mówi Malin Stensson.
Podkreśla, jak ważne jest aby młodzi ludzie chorujący na astmę otrzymali dodatkową opiekę dentystyczną stosunkowo wcześnie, i że powinien powstać zapobiegawczy program ochrony jamy ustnej, stanowiący pomost pomiędzy podstawowych systemem opieki zdrowotnej, a systemem opieki dentystycznej.
„Personel medyczny oraz dentystyczny, a także rodzice dzieci cierpiących na astmę powinni być świadomi związku pomiędzy astmą a higieną jamy ustnej” – dodaje. (ms)
Na podstawie: sciencedaily.com