Zapalenie dziąseł kobiet ciężarnych

Kobiety będące w ciąży niejednokrotnie doświadczyły porannego zaczerwienia, opuchnięcia i bolesności dziąseł Są to objawy ciążowego zapalenia dziąseł, które jest wywołane zwiększającym się poziomem hormonów, które doprowadzają właśnie do zaczerwienienia, obrzęknięcia i bolesności dziąseł, któremu często towarzyszy krwawienie podczas szczotkowania.

Według najnowszych doniesień objawy ciążowego zapalenia dziąseł miało około 50% kobiet ciężarnych. Do zaostrzenia zapalenia dziąseł dochodzi najczęściej pomiędzy 2 a 8 miesiącem ciąży. Jeżeli u kobiet ciężarnej występują objawy zapalenia dziąseł bezwzględnie powinna udać się do stomatologa, żeby ustalić przebieg leczenia. Zapalenie dziąseł jeżeli wystąpi u kobiet ciężarnych jest szczególnie groźne ponieważ przypuszcza się, że ma wpływ na niekorzystne zakończenie ciąży, jak poród przedwczesny czy niska masa urodzeniowa noworodków. Nie należy obawiać się leczenia periodontologicznego w czasie ciąży, które jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu i nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży.

Najlepszą metodą, która pozwala uniknąć zapalenia dziąseł w trakcie ciąży jest bardzo dokładna higiena jamy ustnej, czyli szczotkowanie minimum dwa razy dziennie przez 2-3 minuty, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa, (co 3 miesiące). v Podczas gdy prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla każdego, jeszcze ważniejsza jest dla kobiety będącej w ciąży.

(źródło: Dentonet)Pozostałe porady:

Chrapanie - poważna sprawa
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?
Nieświeży oddech
Objaw za dużego, wysadzonego i bolesnego na nagryzanie zęba.
Jak wygrać z nadwrażliwością zęba na zimno, słodkie oraz kwaśne?
Co zrobić gdy krwawią dziąsła?
Kieszonka dziąsłowa – co zrobić kiedy boli dziąsło między zębami?
Plamy i uszkodzenia szkliwa po antybiotykoterapii
Od Malucha do Starszaka – czyli higiena zębów mlecznych
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o wybielaniu
Czym jest bruksizm i jak się go leczy?
Jak się przygotować do zabiegu w narkozie?
Zapalenie dziąseł kobiet ciężarnych
Sporo o Periodontitis i jak się „to” leczy
Profilaktyka nowotworów jamy ustnej
Przeczytaj przed wybielaniem
Groźne zmiany na języku
Leczenie ortodontyczne
Jak uzupełnić brak dolnych przyśrodkowych siekaczy?
Rozszczep wargi i/lub podniebienia - standard postępowania