Profilaktyka nowotworów jamy ustnej

Rak jamy ustnej

Wstęp Pomimo, że zmiany nowotworowe w jamie ustnej o średnicy poniżej 1cm można wyleczyć, to niestety wiele z nich pozostaje nierozpoznana, aż do momentu gdy osiągnie wyższe stopnie zaawansowania.

Wtedy ponad 50% z nich daje przerzuty do węzłów chłonnych. Kto jest zagrożony rakiem jamy ustnej? Bardziej zagrożone, aniżeli inni, są osoby po 40 roku życia, palące papierosy (również osoby palące fajki i cygara, ale ci w mniejszym stopniu) i regularnie pijące alkohol.

Większość raków jamy ustnej lokalizuje się w kilku najczęstszych miejscach – na dnie jamy ustnej, w okolicach podniebienia miękkiego (języczek, łuk podniebienny przedni, podniebienie miękkie właściwe). Ponadto, policzek i warga to częste miejsca występowania u osób żujących tytoń.

Rozpoznanie

Wcześniej uważano, że leukoplakia (biała zmiana błony śluzowej jamy ustnej) to najczęstszy stan przedrakowy w jamie ustnej. W rzeczywistości mniej niż 5% tych zmian przechodzi w raka. Częściej bezobjawowy rak jamy ustnej manifestuje się jako zmiana czerwona, która w rzeczywistości jest już rakiem we wczesnym stadium.

Charakterystyczne dla tych zmian jest, że po osuszeniu przybierają one wygląd ziarnisty i lekko starty.

Leczenie

Uważa się, że zmiana która nie reaguje na leczenie i utrzymuje przez 14 dni, powinna być uważana za raka i powinno się wykonać jej biopsję oraz badanie histopatologiczne w celu ustalenia rozpoznania.

Leczenie raków jamy ustnej w głównej mierze sprowadza się do chirurgicznego usunięcia miejsc zmienionych chorobowo z marginesem zdrowej tkanki, czasem konieczne jest także usunięcie węzłów chłonnych szyi, jeśli zostały one też zajęte.

Zapobieganie

W celu uniknięcia raka jamy ustnej powinno się usunąć czynniki drażniące, w tym niestaranne – wystające wypełnienia, niedopasowane protezy, nie powinno się także używać tytoniu oraz alkoholu, które wykazują niepożądane, wysuszające, działanie na błonę śluzową.

Autor: Marek M. Macyszyn
(źródło: Dentonet)Pozostałe porady:

Chrapanie - poważna sprawa
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?
Nieświeży oddech
Objaw za dużego, wysadzonego i bolesnego na nagryzanie zęba.
Jak wygrać z nadwrażliwością zęba na zimno, słodkie oraz kwaśne?
Co zrobić gdy krwawią dziąsła?
Kieszonka dziąsłowa – co zrobić kiedy boli dziąsło między zębami?
Plamy i uszkodzenia szkliwa po antybiotykoterapii
Od Malucha do Starszaka – czyli higiena zębów mlecznych
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o wybielaniu
Czym jest bruksizm i jak się go leczy?
Jak się przygotować do zabiegu w narkozie?
Zapalenie dziąseł kobiet ciężarnych
Sporo o Periodontitis i jak się „to” leczy
Profilaktyka nowotworów jamy ustnej
Przeczytaj przed wybielaniem
Groźne zmiany na języku
Leczenie ortodontyczne
Jak uzupełnić brak dolnych przyśrodkowych siekaczy?
Rozszczep wargi i/lub podniebienia - standard postępowania