Groźne zmiany na języku

Rak tego narządu występuje 3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Jego przyczyną jest palenie papierosów oraz picie wódeczki, a także niedostateczna higiena jamy ustnej.

Doktorbart Zmiany na języku na szczęście nie zawsze mają złośliwy charakter. W jamie ustnej zdarzają się bowiem włókniaki i naczyniaki, a szczególnie, osiągający olbrzymie rozmiary naczyniak jamisty, który pod wpływem ucisku zmienia się i blednie.

To on właśnie często bywa przyczyną uporczywych krwawień. Natomiast chłoniaki mogą być rozrzucone po całej powierzchni języka w postaci pęcherzyków o grubych ścianach. Łatwo ulegają wtórnemu zakażeniu, co prowadzi do powierzchownych owrzodzeń.

Szczególnym rodzajem nowotworu jest chłoniak jamisty rozlany, który bywa przyczyną tzw. języka olbrzymiego. Aby rozpoznać charakter guza, niezbędne jest jednak badanie histopatologiczne.

Czasami też podobne objawy do raka języka powodują podrażnienia mechaniczne, np. owrzodzenie odleżynowe wywołane przez protezy. Dlatego trzeba bardzo dbać o to, aby „trzecie zęby" były dobrze dopasowane, a dziąsła płukać preparatami przeciwzapalnymi.

Stadium poprzedzającym wystąpienie raka języka jest rogowacenie w przednich i bocznych jego częściach. Pierwszym objawem tej choroby może być też powiększenie węzłów chłonnych. Najbardziej podejrzane jest jednak twarde owrzodzenie lub brodawka na języku, które się nie goją.

Jeżeli w miejscu zgrubienia wystąpi ból, jest to najczęściej dość późny objaw choroby, a dokładniejsze badania ujawniają zwykle przerzuty na kości i nerwy. Zazwyczaj nowotwór sadowi się na brzegu języka w postaci owrzodzenia lub guza (rak płaskokomórkowy) lub w tylnej części jego nasady (m.in. mięsak) i szybko się rozwija.

Przy wczesnym wykryciu choroby możliwe jest wyleczenie raka języka w ponad 50% przypadków. Zmiany przednowotworowe, jak i niewielkie ogniska raka leczy się operacyjnie lub przez miejscowe napromieniowanie.

Zmiany w III i IV stadium choroby, kiedy guz ma wielkość ponad 4 cm i pojawiły się już przerzuty do kości, mięśni, skóry i szyi - wymagają leczenia skojarzonego (chirurgia i radioterapia). W najbardziej zaawansowanym stadium choroby stosuje się również chemioterapię.

Nie bagatelizujmy zmian na języku, ani w żadnym innym miejscu jamy ustnej. Po prostu żyjmy zdrowo i długo. Lepiej zapobiegać niż leczyć, lepiej leczyć niż umierać.


Pozostałe porady:

Chrapanie - poważna sprawa
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?
Nieświeży oddech
Objaw za dużego, wysadzonego i bolesnego na nagryzanie zęba.
Jak wygrać z nadwrażliwością zęba na zimno, słodkie oraz kwaśne?
Co zrobić gdy krwawią dziąsła?
Kieszonka dziąsłowa – co zrobić kiedy boli dziąsło między zębami?
Plamy i uszkodzenia szkliwa po antybiotykoterapii
Od Malucha do Starszaka – czyli higiena zębów mlecznych
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o wybielaniu
Czym jest bruksizm i jak się go leczy?
Jak się przygotować do zabiegu w narkozie?
Zapalenie dziąseł kobiet ciężarnych
Sporo o Periodontitis i jak się „to” leczy
Profilaktyka nowotworów jamy ustnej
Przeczytaj przed wybielaniem
Groźne zmiany na języku
Leczenie ortodontyczne
Jak uzupełnić brak dolnych przyśrodkowych siekaczy?
Rozszczep wargi i/lub podniebienia - standard postępowania