Sztuczny ząb dawkujący leki

Sztuczny ząb nas wyleczy Nowe wyzwanie stoi przed zawodem lekarza dentysty. Już wkrótce będziemy zajmować się zakładaniem sztucznych zębów uwalniających umieszczone w nim lekarstwo. Nowe urządzenie o nazwie „Intellidrug”, opracował zespół europejskich naukowców z 15 różnych ośrodków.

Sztuczny ząb z lekarstwem będzie montowany przez dentystę podczas zwykłego zabiegu. Lek w środku – dzięki specjalnej membranie – będzie się rozpuszczał w ślinie i przenikał do organizmu. Czasowy mechanizm uwolni dawki leku precyzyjnie dobrane przez lekarza: w zależności od wieku, wagi i płci chorego.

Ale to nie wszystko. Miniaturowy czujnik w zębie będzie informował zawczasu, że dawkę lekarstwa trzeba uzupełnić. Drugi czujnik sprawdzi, ile leku zastosowano, a zdalne sterowanie umożliwi lekarzowi w razie potrzeby zmianę dawki.

Teraz przechodzi testy. Jeśli wyniki będą pozytywne, pierwsze sztuczne zęby z lekarstwami pojawią się około roku 2010. Wszystko zatem wskazuje na to, że już za kilka lat będziemy montować „inteligentne zęby”, za co zostaniemy sowicie wynagrodzeni przez NFZ.