DENTYSTA DLA DZIECI TYBETU - akcja fundacji Nyatri


Doktorbart - ludzki dentysta Poznań Utrzymujemy ciągły kontakt z naszymi małymi pacjentami z Dolanji. Tsering Yangdon przysłała ostatnio taki piękny, rysunkowy prezent. Dziękujemy!Szanowni Państwo,


Od kilku lat dbamy o stan zdrowia dzieci i młodzieży z ośrodka Bon Children’s Home w Dolanji. Nasze dotychczasowe działania nastawione były głównie na leczenie stomatologiczne, profilaktykę chorób zakaźnych oraz szeroko pojętą edukację zdrowotną (pod nazwą Akcja Dentysta dla Dzieci Tybetu).

Nasz cel to kontynuowanie dotychczasowej opieki medycznej, a także przeprowadzenie szczepień ochronnych przeciw WZW typu A i B (wirusowe zapalenie wątroby)oraz wdrożenie suplementacji witaminowo-mineralnej. Aby udało się nam zrealizować ten plan, konieczne są środki na zakup szczepionek oraz preparatów witaminowych na miejscu w Indiach. Pomimo że koszty są mniejsze niż w Polsce, i tak potrzebujemy znacznych środków. Można przyjąć, że 100-150 zł to cena zaszczepienia jednego dziecka, nie mówiąc o funduszach na pozostałe cele (materiały i leki stomatologiczne, antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, materiały higieniczne, opatrunkowe, ubrania, materiały dydaktyczne). Generalnie rzecz ujmując, poza naszymi dobrymi chęciami i czasem potrzebujemy pieniędzy na zakup leków.

Państwa wsparcie naszego projektu medycznego jest niezbędne, by rozwijać opiekę zdrowotną dzieci z sierocińca. Zasługują na to i potrzebują jej. Bez Państwa pomocy będzie to praktycznie niemożliwe.
Zachęcamy do wpłat na konto fundacji Nyatri z dopiskiem Program Opieka Medyczna. Każdy grosz się liczy.

Z wyrazami szacunku
Koordynator Programu Opieka Medyczna Fundacji Nyatri

Lek. dent. Bartosz Niedziółka


Spróbujmy też przekonać naszych znajomych do przekazania 1%.
Jeśli każdy z Nas przekona kogoś do przekazania 1%, to realizacja Naszych wspólnych marzeń o lepszym życiu naszych tybetańskich pociech zyska wielkie wsparcie finansowe.

1% nic nie kosztuje, przekazuje je Urząd Skarbowy. Malutki 1% to WIELKI UŚMIECH NASZYCH DZIECI.Szanowni Państwo,

Kwotę 534 złotych, którą wsparli Państwo akcję Dentysta dla Dzieci Tybetu pod koniec minionego roku (2011), przeznaczyliśmy na zakup past do zębów oraz witamin. Dary te wysłaliśmy już do Bon Children's Home w Dolanji.

W tym samym czasie dotarły do nas prace, przygotowane przez wychowanków BCH na konkurs literacki. Młodzi Tybetańczycy pisali o swoim życiu, o szkole, swoich rodzinach i marzeniach.
Zachęcamy do zapoznania się z tekstami nadesłanymi z BCH. Wiele mówią o naszych młodych przyjaciołach żyjących daleko w egzotycznych górach i... po prostu są wzruszające.
Doktorbart - ludzki dentysta Poznań
(kliknij obrazek, żeby pobrać plik PDF)

Jeszcze raz dziękujemy Państwu za wsparcie!!!


Doktorbart - ludzki dentystaSzanowni Państwo!
Powodzenie akcji medycznej skierowanej do dzieci z Bon Children’s Home w Dolanji, przeprowadzonej na przełomie października i listopada 2009 roku, utwierdziło nas w przekonaniu o konieczności kontynuowania bezpośredniej pomocy stomatologicznej dla tamtejszej społeczności. Z rzadko nadchodzących, ale serdecznych listów z BCH, klasztoru Menri, a nawet od mieszkańców okolicznych wsi wiedzieliśmy, że jesteśmy tam oczekiwani i potrzebni.
Przez cały 2010 rok staraliśmy się intensywnie propagować naszą inicjatywę, pozyskiwać kolejnych dobroczyńców, kompletować niezbędne wyposażenie i leki. Udało się - dzięki pomocy naszych wspaniałych sponsorów mogliśmy znów pomóc dzieciom i dorosłym w Dolanji.
Tym razem wraz ze mną, w styczniu 2011 roku, pojechało dwoje wolontariuszy – lek. dent. Marta Maik oraz pan Adam Knopp, którzy wspaniałomyślnie zaofiarowali swój czas, umiejętności i pieniądze, by pomóc w przeprowadzeniu tego projektu.


Oto krótki raport z wyjazdu:

1) Tym razem przyjęliśmy z dr Martą Maik 249 pacjentów.

2) Zapisaliśmy 278 wizyt. Część pacjentów musiała przyjść na kolejne wizyty, stąd rozbieżność między liczbą pacjentów a liczbą wizyt.

3) Przeprowadzaliśmy badania jamy ustnej, zabiegi profilaktyczne takie jak: impregnacja zębów mlecznych, lakowanie bruzd zębów trzonowych lakiem szczelinowym, lakierowanie lakierem fluorowym; wypełnialiśmy (plombowaliśmy) zęby mleczne i stałe, Marta przeprowadziła leczenia endodontyczne (kanałowe) – pierwsze chyba w historii gabinetu w Dolanji, usuwaliśmy zniszczone, nienadające się do leczenia zęby mleczne i stałe oraz usuwaliśmy złogi nazębne (kamień i osad).

4) W większości przypadków leczyliśmy próchnicę, stany zapalne jamy ustnej, w tym dziąseł, przyzębia oraz okołowierzchołkowe.

5) Pracowaliśmy przez 10 dni w godzinach od 9.30 do 12.30 oraz od 14.30 do 18.00

Stan zdrowia jam ustnych dzieci z BCH jest zadowalający. Cieszy to, że poprzednie wysiłki (podczas misji w październiku 2009), przyniosły długofalowe efekty w postaci znacznej poprawy higieny i wzrostu świadomości zdrowotnej. Jednak na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia.

Dzieci genetycznie mają dobre zęby, jednak niedobory żywieniowe, poziom higieny, mocno wysycona minerałami woda (powodująca zwiększone odkładanie kamienia nazębnego) oraz utrudniony dostęp do środków higieny sprawiają, że ogólna ocena stanu zdrowia dzieci i młodzieży jest dostateczna, a nie bardzo dobra.

Martwi brak kontroli i pomocy pediatrycznej, internistycznej i ginekologicznej.

Z rozmów z Paljorem wiemy, że są takie potrzeby.

Wielkim zadaniem, które nas czeka, jest wprowadzenie edukacyjnego programu prozdrowotnego z prawdziwego zdarzenia, opartego na multimedialnych prezentacjach. Poruszane zagadnienia to: higiena, choroby zakaźne, anatomia człowieka, życie seksualne, choroby przenoszone drogą płciową, ciąża i połóg itd.

Program opieki medycznej jest rozwojowy. Państwa pomoc wciąż jest niezbędna, byśmy mogli lepiej i w większym zakresie leczyć wychowanków BCH oraz szkoły przyklasztornej, a także mieszkańców okolicznych wsi.


Doktorbart - ludzki dentysta - PoznańDoktorbart - ludzki dentysta - Poznań
Doktorbart - ludzki dentysta - PoznańDoktorbart - ludzki dentysta - Poznań

NYATRI - FUNDACJA POMOCY DZIECIOM TYBETU
fundacja@nyatri.org
KRS 0000237519, REGON 300089545, NIP 782-233-23-41
ul. Warszawska 31/20, 61-113 Poznań
PKO BP S.A. Oddział 6 w Warszawie
57 1020 1068 0000 1502 0083 5330 (konto w PLN)
28 1020 1068 0000 1102 0139 3701 (konto w USD), kod BIC: BPKOPLPWDoktorbart - ludzki dentysta